Close

Ministerstwo Zdrowia

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ANPOL w 2014r. wykonało na zlecenie Ministerstwa Zdrowia remont elewacji budynku Pałac Paca od strony alei Solidarności i ogrodu w Warszawie przy ulicy Miodowej 15, bedacym w użytkowaniu przez Ministerstwo Zdrowia jako biurowiec i wpisanym do rejestru zabytków pod numerem 301.
Siedziba Ministerstwa Zdrowia – dawny Pałac Paca znajduje sie przy ul. Miodowej 15 w Warszawie. Od strony południowo- wschodniej przylega do zabudowy klasztoru oo. Kapucynów a od północnego- zachodu do Pałacu Arcybiskupiego. Od zachodniej strony do ogrodu pałacowego przylega budynek Hipoteki a od strony północno- wschodniej pałac przylega do ulicy Miodowej. Główny korpus Pałacu o rzucie zbliżonego do kwadratu z narożnymi wieńcami alkierzowymi znajduje sie w głębi działki. Wzdłuż dziedzinca paradnego po obu stronach znajduja sie wydłużone oficyny boczne. Pałac z oficynami od strony ul. Miodowej zasłoniety jest budynkiem z charakterystyczna absydalna nisza i drugim, owalnym dziedzincem. Wzdłuż południowej oficyny od strony Al. Solidarnosci znajduje się wąskie, wydłużone podwórze gospodarcze. Całosc zabudowy jest 3-kondygnacyjna, podpiwniczona.

Historia
Pałac wybudowany przez ksiecia Dominika Mikołaja Radziwiłła w latach 1681-1697 wg projektu Tylmana z Gameren w stylu barokowym. W latach 1744-1759 był własnoscia Andrzeja Stanisława Kostki Załuskiego, dla którego Jakub Fontana wybudował oficyne i stajnie. W roku 1794 Pałac czesciowo zniszczony. W roku 1823 Pałac kupił generał Ludwik Pac a w latach 1824-1828 przeprowadził gruntowna przebudowe wg projektu Henryka Marconiego (nowa elewacja i wnetrza mauretanskie i neogotyckie), który na miejscu dawnych oficyn wzdłuż ulicy Miodowej wzniósł dwa dwupietrowe pawilony połaczone wneka z brama wjazdowa do Pałacu. W zwiazku z koniecznoscia budowy gmachu Hipoteki (do tej pory mieszczacej sie w Pałacu) rozebrano jeden z budynków stajni. Około 1925 roku przeprowadzono prace restauracyjne pod kierunkiem Oskara Sosnowskiego: wyburzono XIX-wieczne przybudówki, rozebrano schody od strony ogrodu oraz dokonano całkowitej renowacji wnetrz. W okresie II wojny swiatowej Pałac czesciowo zburzony. W latach 1948-1951 odbudowany według projektu Henryka Białobrzeskiego i Czesława Konopki, w którym elewacja 3 ogrodowa otrzymała kształt i wystrój z czasów Tylmana z Gameren a elewacje od dziedzinca pozostawiono w szacie nadanej przez Marconiego.

Zdjęcia realizacji